awards

PBS-SEPM has had the great honor of working with some amazing individuals over its history.  It has been our pleasure to acknowledge a few of those "Pillars of the (Geoscience) Community," especially those who have contributed to our understanding of the Permian Basin, Sedimentology, Stratigraphy, or geosciences in general.  We recognize these people through various awards.  Many of our awardees are dedicated individuals who have contributed their time and service to the section, volunteers who have helped the society in all manner of undertakings over the years, and companies who have contributed their service and support to the Section.  The awards are as follows:  Honorary Life Membership Award, Dedicated Service Award, Volunteer of the Year, and The Perryman Award.  You can read a little more about each one and see the awardees, below.

Geology, Paleontologists & Mineralogists

Honorary Life Membership Award

The Honorary Life Award is the highest award of the Section.  Recipients shall be elected on the basis of their recognized contributions to the geologic sciences in the Permian Basin.  The awardee need not be a member of the Section, but must be living at the time of nomination. 

Honorary Life Members become perpetual members of the Section, but will not be charged dues.

Year     Recipient

1960    L. Frank Brown, Jr

1961    Hugh N. Frenzel

1962    Philip B. King

1963    Garner L Wilde

1963    John Emery Adams

1964    ---

1965    ---

1966    John E. Galley

1967    ---

1968    Richard D. Jons

1969    ---

1970    John Skinner

1971    ---

1972    Harold L. Willams

1973    Robert J. Dunham

1974    Mary Louise Rhodes

1975    ---

1976    Wendell J. Stewart

1977    Lloyd C. Pray

1978    Earl McBride

1979    Theodore S. Jones

1980    Jerry F. Sides

1981    Karl Klement

1982    Charles (Gene) E. Mear

1983    Gordon P. Graig

1984    Ed H. McGlasson

1985    John M. Cys

1986    Cyril M. Gallick

1987    Charles Ross

1988    Richard V. Hollingsworth

1989    Wm. G. Thorsen

1990    David V. Lemone

1991    Salvatore J. Mazzullo

1992    Grover Murray

1993    Alastair Reid

1994    James Lee Wilson

1995    Mary Van Der Loop

1996    Frederick (Rick) Sarg

1997    George E. Moore

1998    Frank Kottlowski

1999    Robert F. Lindsay

2000    Charles Kerans

2001    Sue Tomlinson Reid

2002    Robert 'Bob' Ward

2003    F. Jerry Lucia

2004    ---

2005    Emily Stoudt

2006    Stephen C. Ruppel

2007    Robert Loucks

2008    Robert C. Trentham

2009    George Asquith

2010    Willis Tyrrell Jr.

2011    Paul M. Harris

2012    Paul H. Pausé

2013    Greg Wahlman

2014    Fred Behnken

2015    Peter Scholle

2016    David Rohr

2017    Merlynd Nestell

2018    ---

2019    ---

dedicated service award

The Dedicated Service Award will be granted to honor an individual member in good standing who, in whatever capacity, has made outstanding contributions of time and service to the Section. 

Year     Recipient

1988    Brenda K. Cunningham

1989    Carroll L. Hedrick

1990    David W. Cromwell

1991    Paul H. Pausé

1992    Sara L. Robbins

1993    Louis Mazzullo

1994    J. Michael Party

1995    Sally Meader Roberts

1996    Wm. L. Basham

1997    Gardner L. Wilde

1998    Robert F. Lindsay

1999    Denise M. Cox

2000    ---

2001    ---

2002    ---

2003    Stephen Ruppel

2004    Charlie Kerans

2005    J.F. 'Pat' Welch

2006    Alvin 'Al' H. Smith

2007    Fred Behnken

2008    Samuel M. Samford

2009    David J. Entzminger

2010    Teri McGuigan

2011    Wendy Savage

2012    George F. 'Rick' Doehne

2013    Cory J. Hoffman

2014    Robert Campbell

2015    ---

2016    ---

2017    ---

2018    ---

2019    ---

volunteer of the year

The Executive Committee does, from time to time, recognize individuals who have been particularly helpful to the Section.  We would like to gratefully acknowledge the time and effort the following individuals have expended on behalf of the Section:

Year     Recipient

1989    J. Michael Party

1990    Vincent F. Scury

1991    Samuel M. Samford

1992    Richard Blackwell

1993    Michael Rose

1994    ---

1995    ---

1996    Jim W. Adams

1997    Cathie Party

1998    Robert L. 'Lee' Sanders

1999    Robert F. Ward

2000    ---

2001    ---

2002    Alvin 'Al' H. Smith

2003    Dr. George Asquith, Cynthia Welch, and Cory J. Hoffman

2004    ---

2005    ---

2006    ---

2007    Hollie Lamb

2008    Gilbert Barragan

2009    Cathie Party and Erin Van Evera

2010    Samuel M. Samford

2011    Chris Fling and Robert Campbell

2012    Curtis Helms, Jr.

2013    Teri McGuigan

2014    Curtis Helms, Jr.

2015    Ben Davis

2016    ---

2017    Frank A. Fullbright

2018    ---

2019    ---

perryman award

The Section may, from time to time, grant the Perryman Award, named in honor of the late Don Perryman.  The Perryman Award will be granted to a company or institution on the basis of exceptional contribution of services or support to the Section. 

Year     Recipient

1987    Welex

1988    Core Laboratories, Inc.

1989    Petroleum Information

1990    Schlumberger Well Services

1991    Midland Reporter Telegram

1992    ---

1993    Midland Energy Library

1994    ---

1995    ---

1996    Austin Weeks and Roy Huffington

1997    Chevron USA (Midland)

1998    Marathon Oil Co.

1999    ---

2000    Texaco, Inc.

2001    ---

2002    ---

2003    ChevronTexaco and Suttles Logging

2004    Western Geco and Dawson Geophysical

2005    Pure Resources

2006    ---

2007    Whiting Petroleum

2008    Whiting Petroleum

2009    Weatherford Labs

2010    Schlumberger

2011    ---

2012    ---

2013    Suttles Logging

2014    ---

2015    Weatherford Labs

2016    ---

2017    Concho Resources

2018    ---

2019    ---

Contact us
pbs-sepm

1-432-279-1360

info@pbs-sepm.org

2900 W. Front St

Midland, TX 79701

  • YouTube
  • Twitter
  • Facebook Social Icon
  • Instagram
  • LinkedIn Social Icon

©2023 by PBS-SEPM. Proudly created with wix.com

logo.fw.png